0850 666 0321 veya iletisim@4us.com.tr
0850 666 0321 veya iletisim@4us.com.tr

Blog

AKILLI HASTA TETKİK İSTASYONU (AHTİ)

Genel

Ülkemizde ve dünya da kullanılan bilgisayarlı tedavi arabaları sadece hasta başında ilaç uygulanması için tasarlanmış araçlardır. 4US Akıllı Hasta Tetkik İstasyonu hasta başında tedavi uygulanmasını ve uygulanan tedavilerin bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlayan cihaz olarak tasarlanacaktır. Bu yüzden hasta başında ilaç uygulama dışında tedavi uygulama güvenliği sağlamaktadır.

Hasta bilekliğine okutulan akıllı barkot sayesinde sadece hastaya ait çekmece açılacağından yanlış hasta tedavisi ve yanlış ilaç uygulamasının önüne geçilmesi planlanmaktadır.

EKG, Ultrasyon,tansiyon,ateş ölçümü,nabız,kan sayımı ölçümü gibi hasta başında uygulanarak ve direk otomasyon sistemine aktarılacağından veri güvenliği ve hasta konforu sağlanmış olacaktır.

Akıllı Hasta tetkik istasyonu hastanelerde iş akışının hızlanması, zaman kaybının önlenmesi, hastalara yanlış ilaç kullanımının önlenmesi ve kağıt israfının önlenmesini sağlanmış olacaktır.

AKILLI KİLİT SİSTEMİ İLE KAPALI DEVRE İLAÇ YÖNETİM SİSTEMİ

Doğru Kişi tarafından, doğru hastaya, doğru zamanda, doğru doz ve doğru yolla ilaç uygulanması HBYS ile entegre edilerek hastaya ait tetkik ve tedavi (Anamnez- Epıkriz) işlemleri verileri, Akıllı Hasta Tetkik İstasyonu veri tabanına işlenir.

ENTEGRE ATEŞ-NABIZ-TANSİYON TAKİBİ :

Yazılımları tarafımızdan geliştirilen Türkçe menülü, ateş, nabız ve tansiyon takibi yapılarak basılı evraka gerek duymadan HBYS sistemlerine aktarılmaktadır.

ENTEGRE EKG-USG-DOPPLER TAKİBİ :

Yazılımları tarafımızdan geliştirilen Türkçe menülü, EKG, Ultrason, Doppler takibi yapılarak basılı evraka gerek duymadan HBYS sistemlerine aktarılmaktadır.

AKILLI ATIK KOVASI :

Tetkik istasyonunda yer alan akıllı çöp kovasıyla, sağlık personeli hasta başında kullanmış olduğu evsel ve tıbbi atıklar temassız bir şekilde çöp kovasına atılabilmektedir.

TEMASSIZ SOĞUK ZİNCİR İLAÇ TAKİBİ :

Temassız soğuk zincir çekmecesi ile aşı uygulamalarında kullanılmak üzere sıcaklık kontrolü yapan özel bir çekmece tasarlanmıştır. Bu sayede aşılar bozulmadan taşınabilmesi sağlanmaktadır.

AKILLI NUMUNE ÇEKMECESİ :

Temassız numune çekmecesi sayesinde, doktor tarafından istenen laboratuvar tetkikleri sağlık personeli tarafından sisteme işleneceği sırada çekmece otomatik açılacaktır.

OFFLINE ÇALIŞMA SİSTEMİ :

HBYS veri tabanından aldığı veriler yerel veri tabanına aktarılarak, network bağlantısı kesildiğinde de işlem yapmaya devam eder. Bağlantı tekrar sağlandığında ise otomatik olarak veri eşleşmesi yapılır.

BATARYA SİSTEMİ :

Akıllı Hasta Tetkik İstasyonu minimum 3 max 24 saate kadar farklı opsiyonlarda güç batarya üniteleri ile desteklenmektedir. Pil durumları ana ekran üzerinde görülmektedir. Pil seviyesi %10 un altına düştüğünde sesli ve görsel olarak uyarılmaktadır.

UVC STERİLİZASYON :

Akıllı Hasta Tetkik İstasyonu şarj istasyonuna bağlandığı anda ultraviyole lamba armatürü ile sterilizasyon işlemine başlamaktadır. Bu sayede cihazın kendi kendisini dezenfekte etmesi sağlanmıştır.

TIBBİ AKILLI HASTA ARABASI AHTİ M-16 V1

Detaylar

4US TİKUNİ PERSONEL TAKİP SİSTEMİ

Genel

Ülkemizde ve dünyada kullanılan personel takip sistemlerinin çoğunda parmak izi, kart okuma gibi temas gerektiren davranışlar bulunmaktadır. Ortaya çıkan pandemi bu durumu çok tehlikeli bir hale getirmektedir. Tikuni bu durumu yüz tanıma sistemi ile çözmektedir. Personellerin işe giriş ve çıkış saatini kontrol eden, devamlılığını sürdürdüğüne dair veriler sağlaya, giriş ve çıkış kayıtları tutulurken aynı anda ateşleri ölçülerek bilgilendirme yapılabilen hem güvenilir hem de uygun maliyetli cihazlardan oluşan bir sistemdir.

Sistem verileri sunucularımız üzerinde tutacak böylece sistemin bozulması veya hasar alması durumunda veriler sunucular üzerinde korunmuş olacaktır. Cihaz değişimi durumunda ise yapılması gereken tek şey yeni alınacak cihazın sunuculara bağlanmasıdır. İnternet olmaması durumunda ise cihazların yerel veri tutma özelliği devreye girecek ve internet geldiği anda veriler sunuculara aktarılacaktır.

Sunuculara aktarılan veriler ise web ara yüzünde yetki seviyesine göre raporlanıp, değiştirmeler yapılabilecektir. Ayrıca bu arayüzde çalışanların izin takipleri de yapılabilecektir. Web arayüzü sayesinde sunuculara ayrı bir uzaktan erişim sistemi kurulmasına gerek kalmamıştır. Yetkisi olan herkes mobil ya da bilgisayar ile internet üzerinden sisteme erişim sağlayabilir.

 • Sistem çevrimiçi ve çevrimdışı çalışabilme özelliğine sahip olup manuel ya da otomatik TCP/IP ataması yapılıp ayarlanabilir.  
 • Herhangi bir kesintide (elektrik kesintisi vb.) hiçbir hareket kaybı yaşanmaz.
 • Uzak masaüstü bağlantısı yapmadan ağ üzerinden cihazdaki tüm (yetkili/yetkisiz) işlemler yapılabilir.
 • Yerleşik veritabanı olması ve bunun ortalama 1.000.000 (bir milyon) adet geçiş hareketi kaydedebilir.
 • 1080p çözünürlüklü, 5 megapiksel ve üzeri fotoğraf çekebilir. Opsiyonel olarak QR kod taraması yapabilir.
 • Yetkili ve yetkisiz geçiş hareketlerini ayırt edip bunları kaydedip gönderme özelliiğini sesli ve ışıklı uyarı ile desteklenmiştir.
 • Tetiklenme süresi elle ayarlanabilen dahili role ile turnike, bariyer, kapı vb. açabilme özelliğine sahiptir.
 • Günlük geçiş hareketlerini loglarda tutar. Düşük enerji tüketir.
 • Yerli, lisanslı, üreticisi belli olan güvenilir sistemdir.

SÜREÇLER

AYRICALIKLARIMIZ

 • Temassız giriş çıkış yapılabilinirken ateş ölçümü de yapılarak pandemi için önlem alınmış olunur.
 • Yerel ve sunucu bazlı çalışabilir.
 • Kolayca kurulur ve entegre edilerek özelleştirilebilir.
 • Cihazımız sunucu bazlı da çalıştığı için sistem değişim maaliyeti çok düşüktür, büyük bir kurulum gerektirmez.
 • Eğer birden fazla yüz tanıma cihazınız var ise her bir cihaza kullanıcı yüzleri okutmanıza gerek olmaksızın aktarım programı ile yüz ID’ lerinizi kaydedebilirsiniz.
 • Temelde fotoğraf çekimine dayalı bir sistemdir fakat opsiyonel olarak kart okuma ve QR kod ile giriş yapma eklenmiştir.
 • Elektrik kesintisi ve bunun gibi faktörler veri akışını etkilemez.
 • El teması olmadığından deforme durumu söz konusu değildir uzun ömürlüdür.

Bizimle irtibata geçerek kullanımınız için en doğru cihazı tespit edip, yüz tanıma sistem ihtiyacınızı en uygun maliyet ile karşılayabilirsiniz…

Detaylar

4US UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ

Genel

Koronavirus tedbirleri nedeniyle Üniversite ve Yüksekokullar eğitim ve öğretimi uzaktan sürdürmekte ancak bazı kurumlar mevcut uzaktan eğitim sistemlerinde alt yapı yetersizliği ,sistemin sürekli çökmesi nedeniyle istenilen kapasite ve hız da çevrimiçi öğrenmeyi sürdürmekte güçlük çekmektedir.

4US Uzaktan Eğitim Sistemi, çevrimiçi anlık bağlantı sayısını kesintisiz karşılamak, veri kaybı, çökme, bekleme süresi gibi durumlar yaşanmasını önlemek, desteklenen yazılımlar ile öğrenme ortamlarını kurmak ve oluşturulan ortamı monitörize ederek işleyişi takip edip aynı zamanda gerekli güvenlik testlerini yaparak öğrenen ve öğretenler arasında zaman ve mekan fark etmeksizin iletişim ve etkileşimi hızlı, güvenli, minimum maliyet ile sağlamaktadır.

UZAKTAN EĞİTİM NEDİR ?

Öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişim mesafeleri gözetmeksizin, bilgisayar teknolojileri aracılığıyla sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak işlendiği inovatif ve akılcı bir eğitim sistemidir.

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

 • ÖĞRENCİ ODAKLIDIR
 • SINIRLARI ORTADAN KALDIRIR
 • EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SUNAR
 • ENGELSİZ EĞİTİM SİSTEMİDİR
 • DİNAMİK VE ETKİLEŞİMLİDİR
 • HIZLI VE KOLAY ERİŞİM SAĞLAR
 • ZENGİN KAYNAKLARA ULAŞIM SUNAR
 • TEKRARLANABİLİR VE DAHA VERİMLİDİR
 • HIZLI GERİ BİLDİRİM SAĞLAR
 • GENİŞ ÖĞRENCİ KİTLESİNE ULAŞABİLİR
 • ZAMANDAN VE MALİYETTEN TASARRUF ETTİRİR

NEDEN UZAKTAN EĞİTİM ?

4US UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ

 • Uzaktan eğitim teknolojilerinin kullanılmasını ve içeriğinin eğitsel medyanın aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılmasını,
 • Öğrenme içeriklerinin yönetimini, dağıtımını ve kaynakların öğrencilere ulaştırılmasını,
 • Uzaktan eğitim derslerinde eğitimci ve öğrencilerin çevrimiçi olarak katılabileceği web konferans, kamera paylaşımı, ses paylaşımı, dokümanlar (pdf, ppt, doc) üzerinden ders anlatımı gibi bir çok özelliği,
 • Zamandan ve mekandan bağımsız olarak sunulan içeriklere ve eğitim-öğretim faaliyetlerine eş zamanlı ve eş-zamansız olarak yetki bazlı erişimini,
 • Ders programının akışına uygun anlık bağlantı sayısını karşılanmasını,
 • Eğitim sisteminde veri kaybı, aşırı trafik kaynaklı kitlenme, bekleme süresi gibi durumların önüne geçilmesini,
 • Uzaktan eğitim sisteminin yoğunluk sebebiyle çökmesiyle yaşanan öğrenci ve öğretmen isyanlarını sona erdirmeyi,

sağlayacak mevcut sistem ve donanımlarla birlikte çalışabilir öğrenme yönetim sistemi yapılandırmaktadır.

1. ANALİZ VE GENEL UYGULAMA MİMARİSİNİN OLUŞTURULMASI

Tahsis edilen mevcut fiziksel sunucuların sanallaştırma altyapısına göre düzenlenerek gerekli güvenlik, yönetim ve ağ yapılandırmalarının yapılması ve kontrol edilmesi. Fiziksel sunucuların miktarına veya talebe göre sanallaştırma planının oluşturulduğu aşamadır.

2. ÖĞRENME ORTAMLARININ KURULMASI, YAPILANDIRILMASI VE İÇERİKLERİN DEPOLANMASI

Tahsis edilen fiziksel sunucuları sanallaştırarak öğrenme yönetim sistemi, sanal sınıf/toplantı sistemi, web yayınlama ve paylaşım sisteminin oluşturulması, kurulum ve yapılandırılması ile diğer sistemlerle entegrasyonun sağlandığı aşamadır. Ayrıca NFS teknolojisi ile ders kayıtları ve dokümanlarının depolanarak yüksek güvenlikli bir sistemin sağlandığı aşamadır.

3. KURULAN ÖĞRENME ORTAMLARININ VE ALTYAPI SERVİSLERİNİN İZLENEBİLİRLİĞİNİN SAĞLANMASI

Kurulan tüm servislerin donanım ve yazılım verilerinin görselleştirilmesi ve metrik analizlerinin yapılması bununla birlikte yazılımlarda yük takibi ve anlık bağlantı sayısını izlenmesini sağlayarak aynı zamanda cpu, ram, I/O veya ağ hızlarının takibinin anlık olarak izlendiği ek olarak fiziksel ve sanallaştırılmış sunucuların durumunun izlenerek oluşabilecek problemlerin tespit edildiği aşamadır.

4. SİSTEMİN GÜVENLİK TESTLERİNİN YAPILMASI

Ağ güvenliği ve fiziksel & sanallaştırılmış sunucuların güvenliğini sağlamak için güvenlik zaafiyetlerini belirli testlerle tespit ederek ortadan kaldırdığımız ve sistemin daha güvenli olmasını sağladığımız aşamadır.

ÖNERİLEN MODEL

KULLANILAN YAZILIMLAR

Sakai

Sakai açık kaynak kodlu, ücretsiz ve eğitimi destekleyen web tabanlı bağımsız bir eğitim yazılımı platformudur. Sakai Java tabanlı topluluk kaynaklı bir yazılımdır. Sakai yazılımı ders yönetim sistemlerinin sahip olduğu birçok ortak özelliğin yanında belge barındırma, ödev aktarma, çevrimiçi ölçme değerlendirme, not defteri gibi bir çok modülü içermektedir.

BigBlueButton

BigBlueButton, çevrimiçi öğrenme için açık kaynaklı bir web konferans sistemidir.Öğrencilere yüksek kaliteli çevrimiçi öğrenme deneyimi sağlamaktır. BigBlueButton, uzaktan eğitim için tasarlanan çoklu ses ve video paylaşımı, yakınlaştırma ve çizim için genişletilmiş beyaz tahta özelliklerine sahip açık kaynaklı bir uzaktan eğitim sistemidir.Uzaktan eğitimde sürecin çok daha pratik ve çok daha kaliteli bir şekilde yönetimine imkan vermek üzere geliştirilmiştir. HTML 5 istemcisi ile kullanılmakta olmasından dolayı Bigbluebutton sistemi masasüstü, dizüstü, chromebook, iOS ve Mobil cihazlar üzerinden de kullanılabilir olmasına yardımcı olmaktadır.

Turnitin

Turnitin tez, ödev, makale ve herhangi bir akademik ve bilimsel çalışma yaptığınızda orjinalliğini deneyen ve gösteren bir programdır. Alıntı veya çalıntı yapıldığını en iyi şekilde göstermektedir.

NFS (Network File System)

Sun Microsystems tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu Unix/Linux dosya paylaşım servisi olup Linux sistemler arasında dosya paylaşamını sağlayan ve stabil çalışan bir teknolojidir.

LDAP (Lightweight Directory Access Protocol)

LDAP tüm kullanıcılarının en hızlı şekilde ve sürekli olarak bilgiye ulaşmalarını sağlayabilmek için, hızlı, ölçeklenebilir ve yönetilebilir bir ağ altyapısı kurmak için oluşturulmuştur. Bilgisayarların yoğun olarak kullanıldığı ağ üzerindeki IP adres ayarlarının otomatik olarak gerçekleştirilebilmesi amacıyla LDAP kayıtlarını kullanan bir otomatik IP atama sistemi kullanılır.

GRAFANA

Grafana , web uygulaması olarak çalışan, açık kaynak kodlu, genel amaçlı pano, grafik, metrik analiz ve görselleştirme uygulamasıdır.

ZABBIX

Zabbix, bir ağın parametresini ve sunucuların sağlığını ve bütünlüğünü izleyen ücretsiz bir yazılımdır. Zabbix, saklanan verilere dayalı mükkemel raporlama ve veri görselleştirme özellikleri sunar.

4US UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ İLE SAĞLADIKLARIMIZ

Yeni bir uzaktan eğitim sistemine ihtiyacınız varsa 4US Uzaktan Eğitim Sistemini tavsiye ediyoruz. Detaylı bilgi talep ettiğiniz taktirde bize ulaşabilirsiniz.


Detaylar

HIMSS VE DİJİTAL HASTANE KONSEPTİ NEDİR?

Genel

HIMSS Organizasyonu hakkında;

 • HIMSS 1961 yılında kurulmuş kâr amacı taşımayan bir organizasyondur.
 • HIMSS bilgi teknolojilerinin, sağlık hizmetleri alanına entegre edilmesi ve en üst düzeyde kullanılmasını sağlamak amacıyla çalışmaktadır.
 • Bilgi ve teknolojinin kullanım düzeylerini, mevcut durumunu sağlık kurumları tarafından yanıtlanan anketler yoluyla belirler.

 Emram Anketi Nedir?

 • Bu model ile hastanelerin mevcut dijital işleyişlerini değerlendirmek ve tekabül ettikleri seviyeyi belirlemek için uluslararası düzeyde kabul edilmiş bir derecelendirme yapmakta ve 6. ve 7. Seviyeye tekabül olan hastaneleri uluslararası HIMSS organizasyonlarında ilan ederek akreditasyon belgesi vermektedir.
 • HIMSS EMRAM, dijital hastane uygulamalarının hasta güvenliği konseptini ne kadar sağladığını ölçümler.

HIMSS SÜREÇLERİNDE NELER YAPILMALIDIR?

1. Seviye Analizi:

Himss Emram anketi ile mevcut durum analizi yapılarak, ilgili sağlık tesisinin durum analizinin yapılması gerekmektedir.

hımssemram

2. Hedef Belirlenmesi:

Sağlık tesisinde Stage 6 ve Stage 7 seviyeleri için kurum mevcut durumuna göre kurum hedefi belirlenmelidir.

3. Ekip Oluşturulması:

Himss Süreçlerinin doğru planlaması, yönetilmesi ve uygulanması için aşağıda belirlenen sorumlulardan oluşan HIMSS KOORDİNASYON EKİBİ kurulmalıdır. Gereklilik ve talepler halinde ekibe eklemeler koordinasyon ekibi tarafından güncellenebilir.

 • Kurum içerisinde Himss Koordinatörü Lideri
 • Sağlık Bakım Hizmetleri Yöneticisi
 • İdari Hizmetler Yöneticisi
 • Servis Sorumlu Hemşireleri
 • Servis Sorumlu Hekimleri
 • Bilgi işlem Koordinatörü
 • Eczane Koordinatörü

4. İhtiyaçların Belirlenmesi:

 • Donanımsal İhtiyaçlar: Hekim ve Hemşirelerin hasta başında işlem yapabilmesi için kurum mevcut yapısına göre kablosuz network alt yapısının olması gerekmektedir. Bu gereksinim Wireless Access Point, barkod okuyucular, tarayıcılar ve dizüstü bilgisayarlar vb. gibi donanımlar ile kurumun fizibilite çalışması sonucu ihtiyaca göre belirlenecektir.
 • Yazılımsal İhtiyaçlar: HBYS sistemlerinde olması gereken klinik karar destek sistemleri, elektronik orderlar, ilaç karar destek sistemleri, tedavi prosedürleri  gibi sistemlerin yazılımlarının hastaneye entegre edilmesi ve  yazılımların kullanımı hakkında ekiplere eğitim verilmesi konusunda çalışmalar yapılmalıdır.
barkodbileklik

SEVİYE 6 ALMAK İÇİN VAR OLDUĞUNDAN EMİN OLMAMIZ GEREKENLER:

 • Elektronik Order(CPOE)
 • Hekim ve Hemşire Dokümantasyonu
 • Kapalı Döngü İlaç Uygulaması (CLMA)
 • Klinik Karar Destek Sistemi (CDSS)

ELEKTRONİK ORDER

Hekimler ilaç ve ilaç dışındaki tüm orderlarını en az 1 YT servisinde elektronik olarak işleyebiliyor olmalıdır.Doktorlar bu sistem üzerinden hastayla ilgili tüm bilgileri görebilir ve ilaç-ilaç etkileşimini, ilaç-besin doz uyarılarını örneğin hastanın yaşına, kilosuna, genel durumuna bağlı olarak birikimsel doz aralığı kontrollerini, ilaç-alerji kontrollerini, ilaç-hasta kontraendikasyonlarını örneğin hamilelik, böbrek yetmezliği gibi daha bir çok fonksiyonun kontrolünü tek bir yüzden yapabilir.Değerlendirmeye dahil olacak olan hastanede görevli tüm hekimlere ilgili programların kullanımı için eğitimler düzenlenmelidir. Ayrıca hasta başında order kaydı yapabilmek için Mobil ürünlerde Google play’den indirilerek kullanılabilir.

HEKİM VE HEMŞİRE DOKÜMANTASYONU

Kağıtsız hastane süreçleri kapsamında hekimlerin YT tedavilerinde anamnez, hasta notları, sevk taburcu notları vb. hemşirelerin uyguladığı tedaviler, ilaç dozları vb. verilerin olduğu tüm dokümanlar elektronik ortamda hazırlanmış olmalı veya tarama yolu ile dijital arşive alınmalıdır.

KLİNİK KARAR DESTEK SİSTEMLERİ (KKDS)

Hasta bakımında karar vermek için destek sağlamak, vakaya özgü önerileri oluşturmak klinik ve hasta bilgilerini entegre etmek için kullanılan bilgisayar tabanlı sağlık uygulamalarıdır.Hastanın tanısı kodlandığında, ekrana uyarı ve tavsiye mesajları gelir. ICD-10 kodlarına bağlı kurallar yönetim modülünden ayarlanır. İş akışına göre klinik hekimlerince kurallar belirlenir ve tanımlanır. Bu tanımlamaların sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ilgili hastanede hekimler ile ortak çalışma yapılması, mevcut durumun sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

 • İlaç Uyarıları
 • Hasta İle İlgili Risk Durum Uyarıları
 • Tetkik sonuçlarına göre kritik değer vb. yönlendirme uyarıları
 • Hekimler için uyarılar, Anamnez bilgilerine göre uyarılar
 • Hemşire ve yardımcı sağlık personelleri için uyarılar
 • Konsültasyon uyarıları, pop-up ve sms ile hekimlere uyarıcı mesajlar
 • Radyoloji istem uyarıları gebelik, kalp pili, ilaç alerjileri gibi.
 • Kritik Değer uyarıları PLT sonucuna ait kritik değer uyarısı
 • Patoloji sonuçlarına göre uyarılar
 • Radyoloji biriminde kullanılan ilaç, kalp pili,kontrastlı ilaç uyarıları ve yönlendirmeler
 • Orderlar
 • Hasta alerji etkileşimleri
 • İlaç ilaç etkileşimleri
 • İlaç-besin etkileşimleri
 • Maksimum doz uyarısı
 • Laboratuar uyarıları
  • Kritik değer alarmları
  • Test değerine bağlı rehberlik
 • Tanılara göre uyarılar
  • ICD-10 kodlarına göre rehberlik
 • Hemşirelik prosüdürleri
  • Nabız ve kan Basıncı değerlerine göre
  • Düşme ve enfeksiyon riski uyarıları riski
  • Bası uyarısı

HEMŞİRE KKDS

Hemşirelerin tüm uygulamalarını hasta başında ve kablosuz cihazlarla yapabilmesini hedefleyen bir sistem için gerekli olan bir karar destek modelidir. Klinik risk analizine göre bası yarası, düşme riski, ödem, ağrı vb. analizler sonucunda hemşireyi yönlendirici uyarılar verir. Yoğun bakım uyarıları (solunum sayısı düşüklüğü, yüksek ateş, yüksek nabız, kan basıncı yüksekliği/düşüklüğü alarmları vb. alarmlar verir.)

Klinik Hemşirelik KDS : Klinik risk analizi ve hastanın profil, tedavi protokollerine göre otomatik tedavi önerileri sunan ve hemşirelik orderlarını oluşturan bir sistemdir.

Hastanın:

 • Tansiyona göre uyarılar
 • Nabız değerine göre uyarılar
 • Risk analizi
  • Düşme riski
  • Bulaşıcı hastalıklar riski
  • Bası yarası
 • Hamilelik uyarısı
 • Implant uyarısı

HEKİM KKDS

Karar destek uygulamaları kapsamında en önemli uygulamardan biri de hekim karar destek sistemidir. Hekimlere tetkik sonuçlarına göre (potasyum, kan şekeri, HCV,vb.) ve tetkik istemlerinde (radyoloji isteminde gebelik, BT isteminde kontrast madde alerjisi, vb.  ) uyarılar verir. Sistem, hastanın bilgilerini esas alarak tedavi önerir ve sorular yöneltir. Hekim tarafından uygun görülen öneriler otomatik olarak order oluşturur. Aşırı dikkat gerektiren vakalarda hastanın enfeksiyon, beslenme vb. öneriler sunar.

KAPALI DÖNGÜ İLAÇ UYGULAMASI (CLMA)

Kapalı döngü ilaç yöntemi HIMSS değerlendirme süreçlerinde en önemli adımlardan biridir. Kapalı döngü bir sistem içerisinden istenilen miktarda hasta adına, kontrollü ve güvenli ilaç alma yöntemidir. İlaçların birim dozlarının ayrıca barkodlandığı, ilaç listelerinin ve detaylarının güncel tutulduğu, ilaç etkileşimlerine ve hasta özelliklerine göre reçete takibinin yapıldığı, reçetelerin eczanede ikincil doğrulamadan geçildiği, hasta başında ilaç uygulamada 5 doğru kuralının elektronik olarak kontrol edilerek uygulandığı sistemdir. Elektronik İlaç Uygulama Kaydı yatak başında güncellenir. Bu süreç, bir yataklı hasta servisinde uygulanıyor olmalıdır.

Burada kontrol edilmesi gereken maddeler şunlardır.

1-Doğru Hasta : Hemşire, hastayı bilekliğindeki barkod ile sisteme tanıtmalı

2-Doğru İlaç : Reçete poşeti üstündeki barkod okutulmalı

3-Doğru Doz : Reçete üzerindeki her birim doz ilaç ayrı ayrı barkodu ile okutulmalı

4-Doğru Zaman : HBYS’ de hasta için o zaman diliminde uygulanacak reçete seçilmeli.Bu sırada reçetenin uygulanma zamanı HBYS tarafından kontrol edilmeli.

5-Doğru Yol : HBYS, okutulan birim dozun hastaya hangi yolla uygulanacağına dair uyarı göstermeli

DİJİTAL HASTANE ÇALIŞMASININ SAĞLAYACAĞI AVANTAJLAR NELERDİR?

 • İş süreçlerinin hız ve verimliliğinin artması
 • İnsan kaynaklı hataları minimum düzeye indirgeme
 • Kağıt ve belge giderlerini sıfırlama
 • Sadece hastane sınırları içerisinde değil, uzaktan da tanı koyabilme, tedavi süreçlerini yönetebilme
 • Verileri yetkili bölüm, diğer sağlık kuruluşları ve hastalarca anlık olarak istediği zaman dilimine ait elde edebilme
 • Sensörler, kameralar ve erken uyarı sistemleri vb. araçlarla insan takibine gerek kalmadan örneğin (hastada mevcut olan alerji, kan değer yüksekliğini uyaran yazılım) yönetebilme
 • Karar destek sistemlerinin sayesinde hızlı ve doğru karar verebilme
 • Birim ve kurumlar arasında bağlantı sağlayarak örgütsel bilgi sınırını kaldırmakta ve sağlık kurumlarına üst düzey verimlilik sağlamaktadır.

VE TABİ Kİ EN ÖNEMLİSİ EKİP !

Ekip işe başlamadan önce mevcut durumlarının resimlerini almalı her hafta en az bir gün günlük ilerleme raporu şeklinde mevcut durum analizi yapmalıdır.Ekip üyeleri birbirleriyle sürekli etkileşim ve haberleşme içinde olmalı çeşitli anlık iletişimleri yaptığı iletişim uygulamaları üzerinde (Whatsapp, Telegram, Bing) iletişim grupları oluşturulmalı ve mevcut durumu sürekli takip edebilmelidir. Ekiplere sürekli eğitimler verilmeli, yazılımların kullanım ve kolaylıklarını, prosedürlerini bu eğitimler ile öğrenebilmeli uygulamaya ekleyecekleri ek özellik ve fonksiyonları tanımlayabilmeli, karar destek sistemlerine bağlı yazılımların entegrasyonu ve çalışmalarını takip etmelidir. Ekip üyeleri HIMSS ekibi gelmeden önce değerlendirme toplantıları yapmalı ve mevcut durumu kontrol etmelidir.

4US BİLİŞİM HIMSS DANIŞMANLIK HİZMETİ

Hastanemizin Himss Süreçlerinin konrol edilmesi,yönetilmesi, uygulanması hangi süreçlerden geçer? Stage 6 ve Stage 7 için planlama nasıl yapılmalı mevcut teknoloji hangi seviyede, nereden başlamalıyız? ve daha bir çok soru işaretinize yardımcı olmaya hazırız.

Eğer hastanenizi dijital konsepte uyarlamak istiyorsanız; hızlı ve teknolojik çözümlerle kaliteli hizmet vermek istiyorsanız, 4US Bilişim, size yardım etmek için her zaman hazır bulunmaktadır. Hastane süreçlerinizin uygulamaya geçirilmesine ve sonuçlara odaklanmanıza yardımcı olmak için sizinle ve birbirleriyle iletişim halindedirler. Danışmanlık hizmetlerimizle, her bir sürecin kısa ve uzun vadede elde edilebilecek getirilerine odaklanmanızı sağlamaktayız.Her bir işlemde elde edebileceğiniz en büyük getiriye ulaşmanızı amaçlarız. Bunu, uygun tecrübe ve geniş sektör bilgimizle beraber başarmaktayız.

Detaylar
Para Birimi Değiştir
USD Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları